Beskrivning
Produktbeskrivning:Como
Lämpar sig till både krondill och som bladdill. Plocka blad efter hand, ca 1 mån. efter uppkomst. Upprepa sådden med några veckors mellanrum för att ha lång tillgång till bladdill. Går bra att frysa. Vill du ha krondill, bör sådd ske senast i maj. Krondill (plantavstånd 15-20cm) skördas vid blomningens slut. Trivs bäst i en näringsrik, lucker, fuktighetshållande och väldränerad jord. Byt växtplats varje år. Vattna vid torka.
Direktsådd:Tidigt, så snart jorden går att bruka–början av aug. Vattna i såfåran innan sådd. Groningstid 2-4 v. Viktigt att hålla sådden fuktig.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Anethum graveolens Como |
| Höjd: | 75cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 1cm |
| Skördetid: | Maj-Oktober |
| Direktsås: | April-Juli, Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 1cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 14000st |
| Räcker till: | 35 m |







