Beskrivning
Produktbeskrivning:
vintergrön, skall formklippas, sol, skugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |
| Blomfärg: | Små, vita, oansenliga |
| Blomningstid: | Maj-Juni |
| Doft: | Nej |
| Bladfärg: | Mörkgröna, glansiga blad |
| Höjd: | 1-2 m |
| Bredd: | 1-1,5 m |
| Läge: | Sol-skugga |
| Växtsätt: | Tät, rundad, kompakt form |
| Lämplig till: | Häck, solitär, buskage, formklippt, klot |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kallkrik jord |
| Dragväxt: | Nej |
| Planteringsavstånd c/c: | 25-30 cm |
| Växtzon: | 1-3 |
| Planteringstid: | Mars-November |
| Livstid: | Flerårig |
| Beskärningstid: | JAS |







