Beskrivning
Produktbeskrivning:
Ängarnas och hagarnas blomma. Lagom till midsommarnattens blombukett slår de första klockorna ut i toppen. Fler blommor slår ut efterhand utmed den slanka och eleganta stjälken. En självklar växt i naturträdgården, lämplig till förvildning. Fin snittblomma. Trivs på mager, väldränerad och varm jord.
Direktsådd: Så glest och grunt. Håll sådden fuktig tills fröna grott. På hösten (alt följande vår) flyttas plantorna till önskad växtplats.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Campanula persicifolia |
| Blomfärg: | Blålila |
| Blomningstid: | Juni-Augusti |
| Höjd: | 40-80cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 35cm |
| Direktsås: | Mars-Juni, Augusti-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 35cm |
| Radavstånd: | 35cm |
| Grotid: | 30-90 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 1800st |
| Räcker till: | 50st |







