Beskrivning
Produktbeskrivning:
Snackpaprika Hamik
Smakrik "babypaprika" med små orange frukter som är nästintill kärnfria. De söta frukterna är utsökta att äta direkt från de egna odlingarna. Odla på skyddat och varmt läge, t ex på altan, balkong eller växthus. Duscha plantan ofta för att förhindra skadedjursangrepp.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Hamik |
| Höjd: | 30-40cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 3-4 plantor |







