Beskrivning
Produktbeskrivning:
Warrior F1
Tidig sort som bildar långa hornformade frukter. Färgen är först lilasvart som omogen, vid mognad blir färgen röd. God att äta färsk. Odla på skyddat och varmt läge, t.ex. inglasad balkong eller växthus. Duscha plantan ofta för att förhindra skadedjursangrepp.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Capsicum annuum Warrior F1 |
| Höjd: | 100cm |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | December-Mars |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0.5cm |
| Antal frö: | 5st |
| Räcker till: | 3-4 plantor |







