Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Chamaecyparis lawsoniana Sunkist |
| Storlek: | 30-40 C3 |
| Blomfärg: | Små brunaktiga kottar, diskreta |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Svagt aromatisk vid beröring |
| Bladfärg: | Platta, tätt sittande fjällika barr i klar gyllengul ton, intensivast i sol; kan få en lätt kopparfärgad ton vintertid. |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 1,5–2 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät, bredkonisk och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, näringsrik och lätt fuktighetshållande jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 1,5–2 m |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Vintergrön |







