Beskrivning
Denna chili heter Padron och är godkänd för kravodling. Det är en populär och mild chilisort med ursprung i Galicien i Spanien. Skördas ljusgrön (omogen) för mindre hetta. Frukten blir röd vid full mognad och cirka 5-7 cm.
Kallas även Russian Roulette, då styrkan i frukterna varierar från mild till mycket het. God grillad med flingsalt och olivolja, serverad som tapas.
Sådd: Förkultivera jan-april. Odla i varmt och skyddat läge i näringsrik jord.
Smakstyrka: 0 – 5 000 Scoville
| Artikel nr | 7973 |
|---|---|
| Växtsätt | Busk |
| Höjd | 60-80 cm |
| Växtavstånd | 45 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Namn | Capsicum annuum |
| Periodskörd | Juli-Sep |
| Räcker till |
Ca. 5 plantor. |
| Färg | Röd |







