Beskrivning
Produktbeskrivning:
Upprätt buske med vita, konvaljedoftande blommor i augusti-september. Trivs i svagt sur jord med tillgång till fukt. Halvskugga-skugga. Solitär eller i grupp. Höjd 1-2 m, bredd 1,5 m Zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Clethra alnifolia |
| Blomfärg: | Vita eller ljusrosa blomkolvar |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Doft: | Söt doft |
| Bladfärg: | Ovala till avlånga med tydlig sågtandning, mörkgröna och matt yta under sommaren; de slår ut sent på våren och får varm gul höstfärg |
| Höjd: | 100-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och flerstammig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Övrigt: | Höstblad gulorange |
| Latinskt namn: | Clethra alnifolia |
| Blomfärg: | Vita eller ljusrosa blomkolvar |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Doft: | Söt doft |
| Bladfärg: | Ovala till avlånga med tydlig sågtandning, mörkgröna och matt yta under sommaren; de slår ut sent på våren och får varm gul höstfärg |
| Höjd: | 100-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och flerstammig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Övrigt: | Höstblad gulorange |
| Latinskt namn: | Clethra alnifolia |
| Blomfärg: | Vita eller ljusrosa blomkolvar |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Doft: | Söt doft |
| Bladfärg: | Ovala till avlånga med tydlig sågtandning, mörkgröna och matt yta under sommaren; de slår ut sent på våren och får varm gul höstfärg |
| Höjd: | 100-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och flerstammig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik surjord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Övrigt: | Höstblad gulorange |







