Beskrivning
Produktbeskrivning:
En snabbväxande klätterväxt som får klockformade blommor i en underbar vit färg. Blommorna är mycket fina i vas. Kräver någon form av växtstöd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cobaea scandens Alba |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 200-400cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 15st |







