Beskrivning
Produktbeskrivning:Stora, blåvioletta klockblommor. Mycket fin och lättodlad slingerväxt. Odlas inomhus i ljusa fönster eller på varma utomhuslägen i spaljé, pergola eller liknande.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord februari – mars. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Placeras ljust och svalt efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över i större krukor eller på friland. Odlas i varmt växtläge mot spaljé eller liknande. Kan övervintras frostfritt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cobaea scandens |
| Blomfärg: | Blåviolett |
| Blomningstid: | Juli-Oktober |
| Höjd: | 200-400cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 10 frö |







