Beskrivning
Produktbeskrivning:
Mycket bra sort för hydroponisk odling. En speciell krydda vars fräscha och frodiga blad förknippas med asiatisk och sydamerikansk mat. Kan även odlas i jord.
Förodling: Så 2-3 frön i en hydroponisk odlingsplugg. Bör inte gallras. Kräver växtbelysning för bra resultat.
Direktsådd/Plantering: Börja skörda efter ca 5 veckor. Skörda blad efter hand men se alltid till att ha blad kvar för ny tillväxt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Coriandrum sativum Micro Splits |
| Höjd: | 20-40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | Januari-December |
| Förodling: | Januari-December |
| Direktsås: | April-Juli |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 120st |
| Egenskaper: | Lämplig till hydroponisk odling |







