Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cornus kousa Wolfs Eye |
| Blomfärg: | Vita med ngt grönaktigt öga i mitten, med breda brakteer |
| Blomningstid: | Juni |
| Bladfärg: | Vårblad gröna krämvita kanter, sommarblad gröna vit kant lätt vågig bladkant, Höstblad speciell rosa till rödrosa, RHS Award of Garden Merit (AGM) |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Högt, brett träd med rund till något våningsbyggd krona |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och lätt sur jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Övrigt: | Höstblad speciell rosa till rödrosa, RHS Award of Garden Merit (AGM) |







