Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Pink Queen |
| Blomfärg: | Rosa, enkel |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små, Svagt gul till gulgrön höstfärg, oftast ganska diskret |
| Höjd: | 60-80 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Övrigt: | Svagt gul till gulgrön höstfärg, oftast ganska diskret |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Pink Queen |
| Storlek: | 25-30 C3 |
| Blomfärg: | Rosa, enkel |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små, Svagt gul till gulgrön höstfärg, oftast ganska diskret |
| Höjd: | 60-80 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Övrigt: | Svagt gul till gulgrön höstfärg, oftast ganska diskret |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |







