Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Snowflake |
| Blomfärg: | Vit enkel |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små |
| Höjd: | 60-100 cm |
| Bredd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 – 110 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Övrigt: | Tålig och lättskött, höstblad gulgröna till klargula |
| Tålig: | Vind-, tork- och stadstålig |







