Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Deutzia scabra Codsall Pink |
| Blomfärg: | Rosa, fylld |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Mellangröna, ovala till smalt ovala, matta och motsatta, Gul höstfärg |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Höstblad gulgröna, upprätt och kraftigt buskigt växtsätt, tålig och lättskött |
| Tålig: | Stadstålig |







