Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Deutzia rosea Campanulata |
| Blomfärg: | Ljusrosa klockformade |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Mellangröna, ovala till smalt ovala, matta och motsatta, Höstblad gulgröna |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 80-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och luftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Övrigt: | Höstblad gulgröna, låg tät buske |
| Tålig: | Stadstålig |







