Beskrivning
Produktbeskrivning:
Xanthos
Mycket vacker och speciell rosenskära i ljust guldgult. Blir lägre än vanlig rosenskära och passar utmärkt i både rabatt och kruka. Ljuvlig snittblomma. Gödsla sparsamt, annars blir det mer blad och färre blommor. Putsa bort vissna blommor efterhand.
Förodling: Så glest i fuktig såjord. Håll fuktigt, täck med plast. Ställ i rumstemperatur. Efter uppkomst, ljust och svalare. När plantorna är stora nog att hantera sätt 1/kruka i gödslad jord. Utplantera efter sista frost. Avhärda plantorna före utplantering.
Direktsådd: Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott. Förodling rekommenderas för tidigare blomning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cosmos bipinnatus Xanthos |
| Blomfärg: | Gulvit |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 50-60cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 25-30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25-30cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 25st |
| Räcker till: | 15-18 plantor |







