Beskrivning
Produktbeskrivning:Nätmelon ’Galia’ (Cucumis melo F1 ’Galia’) är en tidig och delikat sort som ger gulbruna, runda frukter med ett vackert nätådrat skal. Det ljusgröna fruktköttet är saftigt och sött, vilket gör den idealisk som lyxig dessert eller ett fräscht inslag i fruktsallader. ’Galia’ är en odlingsvärd nätmelon som trivs i växthus eller på skyddade, varma utelägen. Ett smakfullt och lättodlat val för dig som vill njuta av egenodlade delikatesser!
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cucumis melo F1 Galia |
| Läge: | Sol |
| Skördetid: | Augusti-September |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 10 frö |







