Beskrivning
Produktbeskrivning:Pic n Pic
Läckert gul squash. Perfekt för den lilla trädgården eller i en större kruka. Plocka frukterna när de är 10 – 15 cm stora. Ger frukter hela säsongen. Trivs på varm och solig plats i mullrik, välgödslad och väldränerad jord. Vattna rikligt.
Förodling:
3 – 4 veckor före utplantering efter sista frost. Så 1 frö/kruka i gödslad jord. Ställ varmt för groning 18 – 24 °C. Plantera om efter ett par veckor till större kruka. Var rädd om rötterna! Placera plantorna ljust.
Direktsådd:
När jorden är 15 °C. Vattna såfåran före sådd. Håll sådden fuktig. Täck med fiberduk tills plantorna börjar blomma.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Cucurbita pepo Pic n Pic |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 100cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 100cm |
| Radavstånd: | 100cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 2-3cm |
| Antal frö: | 8st |
| Räcker till: | 4-5 plantor |







