Beskrivning
Produktbeskrivning:
Flakkée 2
Höst/vintermorot som ger rik skörd av korta och tjocka morötter. Skördas sent och är särskilt lämplig för vinterlagring. Kan också förvällas och frysas. Trivs bäst i stenfri, mullrik och väldränerad jord. Vattna vid torka. Gallra och rensa ogräs. Såband ger plantor på lämpligt avstånd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota Flakkée 2 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 5-8cm |
| Skördetid: | Augusti-September |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 5-8cm |
| Radavstånd: | 30-40cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 500st |
| Räcker till: | 6 m |







