Beskrivning
Produktbeskrivning:Nantaise 2
Tidig sommarmorot med långa slanka rötter. Sorten är avsedd att ätas färsk eller förvällas och frysas. Skördas tidigt, ej lämplig för vinterlagring. Trivs bäst i stenfri, mullrik och väldränerad jord. Vattna vid torka. Rensa bort ogräs.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Daucus carota Nantise 2 |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 2-4cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Direktsås: | April-Juni / Oktober-November |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 2-4cm |
| Radavstånd: | 30-40cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 3100st |
| Räcker till: | 12-15 m |







