Beskrivning
Produktbeskrivning:
Klasar av små vita blommor på senvåren som blir till en brun fruktkapsel.
Dom motsatta, tandade, långspetsiga bladen blir gula på hösten.
Buskig och klumpbildande växtsätt.
vit, maj-juni, gul höstfärg, 1,5-2m, sol, skugga, zon 1-3.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Deutzia x lemoinei |
| Blomfärg: | Små till medelstora, enkla vita blommor i rika klasar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Deutzia x lemoinei |
| Blomfärg: | Små till medelstora, enkla vita blommor i rika klasar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild söt doft |
| Bladfärg: | Ovala till äggrunda, friskt gröna blad; gul höstfärg |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







