Beskrivning
Produktbeskrivning:En Ölandstok som ska börja blomma extra tidigt på året, redan i maj i milda klimat. Blir en halvmeter hög och ungeför lika bred.
Blommorna är stora, 3cm i diameter och orangegula. Färgen ska bli mer intensivt ju närmare hösten man kommer.
Växer bäst i sol i lätta jordar.
Uppskattas av våra pollinatörer men bukar lämnas ifred av rådjur.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Hopleys Orange |
| Blomfärg: | Orangegul |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Bladfärg: | Gröna små blad |
| Höjd: | 50-70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Hopleys Orange |
| Blomfärg: | Orangegul |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svag gul till gulgrön höstfärg |
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Hopleys Orange |
| Blomfärg: | Orangegul |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små, Svag gul till gulgrön höstfärg |
| Höjd: | 50-70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svag gul till gulgrön höstfärg |
| Latinskt namn: | Dasiphora fruticosa Hopleys Orange |
| Blomfärg: | Orangegul |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Vårblad ljusgröna, sommarblad gröna och små, Svag gul till gulgrön höstfärg |
| Höjd: | 50-70 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, bred och tät buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 – 90 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Svag gul till gulgrön höstfärg |







