Beskrivning
Produktbeskrivning:Solhatt, Röd, Feeling Pink
Stora, klarrosa blommor med gyllengul mitt. Snabbväxande, härdig perenn som blommar första året. Kompakt växtsätt för rabatter, samplanteringar och buketter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Echinacea purpurea Feeling pink |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Förodling: | Februari-Mars / Augusti-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 20 frö |







