Beskrivning
Produktbeskrivning:Regina
Trädgårdssmultron med söta och goda, medelstora, röda bär på kompakta plantor från juli tills frosten kommer. Bildar ej utlöpare. Odlas i rabattkanter, lådor eller krukor.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord feb-april. Täck sådden med klar plast försedd med lufthål. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland maj-juni. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Bären skördas efterhand under hela säsongen.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Fragaria vesca Regina |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 25cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Februari-April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 25cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 1-3 månader |
| Sådjup: | 0,1cm |
| Antal frö: | 200 frö |







