Beskrivning
Produktbeskrivning:
gul, 30/40cm, bruna ax, juli-sept, ljusbrun höstfärg, sol, sk.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hakonechloa macra All Gold |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Gula breda bågböjda, ljusbrun höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Bruna ax |
| Höjd: | 30 / 40 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Woodland, rabatt, naturplantering, kruka |
| Jord: | Mullrik, fuktighetshållande, väldränerad |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 7 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Ljusbrun höstfärg, sprider sig långsamt med rhizomer. |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Hakonechloa macra All Gold |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Gula breda bågböjda, ljusbrun höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Bruna ax |
| Höjd: | 30 / 40 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Woodland, rabatt, naturplantering, kruka |
| Jord: | Mullrik, fuktighetshållande, väldränerad |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 7 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Ljusbrun höstfärg, sprider sig långsamt med rhizomer. |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |
| Latinskt namn: | Hakonechloa macra All Gold |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Gula breda bågböjda, ljusbrun höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Bruna ax |
| Höjd: | 30 / 40 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred, bågböjd, tuvbildande |
| Lämplig till: | Woodland, rabatt, naturplantering, kruka |
| Jord: | Mullrik, fuktighetshållande, väldränerad |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 35 cm |
| Antal / m²: | 7 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Ljusbrun höstfärg, sprider sig långsamt med rhizomer. |
| Rotsystem: | Ytligt och finförgrenat |







