Beskrivning
Produktbeskrivning:Vildform. Gammaldags, traditionell blåklint för vildäng och kultursådd. Klarblå blomkorgar på grenade stjälkar. Kan även torkas. Förekommer vild på åkerkanter och vägrenar.
Odling från frö:
Sås direkt på friland i april – juni. Vattna jorden före sådd och håll fuktigt under grotiden. Kan även höstsås i september – oktober för tidigare blomning följande sommar. Rensa efterhand för längre blomtid.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Centaurea cyanus |
| Blomfärg: | Blålila |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Maj, Augusti-September |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 500 frö |







