Beskrivning
Sonja är en slanggurka som går att odla utomhus i skyddade lägen. Den är godkänd för kravodling.
Populär slanggurka för frilandsodling i skyddat läge. Sorten Sonja ger ca 25 cm långa, släta mörkt gröna frukter med god smak.
Odling av gurka Sonja: Så inomhus i krukor med såjord i april-maj, två frö i varje kruka. Täck med ett tunt lager jord och sedan plastfolie. Gror efter 4-7 dagar. Ta bort den svagaste plantan i varje kruka. Plantera ut på solig växtplats. Kan även direktsås på friland med täckning av folie eller fiberduk. Gurka vill ha god tillgång till vatten och trivs bäst i väldränerad, näringsrik jord. Skyddat läge.
| Artikel nr | 8032 |
|---|---|
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 200 cm |
| Växtavstånd | 70 cm |
| Planteringsdjup | 1-2 cm |
| Namn | Cucumis sativus |
| Periodskörd | Aug-Okt |
| Krav | Ja |
| Räcker till |
Ca. 7 plantor |







