Beskrivning
Produktbeskrivning:
En vacker sensommarblommande buske som blommar rikligt med ljustrosa blommor med karminrött öga, efter många andra buskar har blommar över.
Kallas ibland även för syriansk ros.
Fin som solitär eller i grupp i dom varmaste delarna av trädgården.
ljusrosa m karminröd mitt, juli-sept, 1,5-2m, sol, täckas eller tas in, zon 1-2.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Hamabo |
| Blomfärg: | Stora, enkla i ljusrosa med karminröd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Hamabo |
| Blomfärg: | Stora, enkla i ljusrosa med karminröd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Äggrunda till svagt flikiga, friskt gröna blad |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |







