Beskrivning
Produktbeskrivning:
Upprättväxande buske med mörkgröna blad som kan med tiden utvecklas till ett litet träd.
Härlig färgklick i trädgrården då mycket annat har blommat över.
Vacker gul höstfärg på bladverket.
Gillas av fjärilar och bin.
Ska tåla köldknäppar ner till -27 celcius.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Russian Violet ® |
| Blomfärg: | Mörkrosa med röd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, varm och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Russian Violet ® |
| Blomfärg: | Mörkrosa med röd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, varm och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Russian Violet ® |
| Blomfärg: | Mörkrosa med röd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Djupt treflikiga blad, friskt gröna lätt sågtandade med en något glansig yta |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, bred och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, varm och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |







