Beskrivning
Produktbeskrivning:
Rosablommande hibiskus med röd mitt är ett elegant tillskott i trädgården. Blommar sent när det flesta andra buskarna har redan blommat över. Blir ett vackert litet träd med tiden.
Lättskött, beskärning behövs egentligen endast efter vårfrosten och består då av gallrande av skadare grenar.
rosalila m röd mitt, juli-sept, 1,5-2m, sol, täckas eller tas in, zon 1-2.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Woodbridge |
| Blomfärg: | Stora, enkla i rosalila med röd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |
| Latinskt namn: | Hibiscus syriacus Woodbridge |
| Blomfärg: | Stora, enkla i rosalila med röd mitt |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Äggrunda till svagt flikiga, friskt gröna |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 100-150 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Medelhög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 2 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Täckas eller tas in |







