Beskrivning
Produktbeskrivning:
Passar utmärkt i dom halvskuggigare lägen i skyddat läge.
En av få hortensior som tolererar kalkhaltig jord.
Fått Royal Horticultural Societys pris Award of Garden Merit 1993.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea aspera Macrophylla |
| Blomfärg: | Ljusvioletta till blåvioletta diskblommor med ljusrosa eller vita kantblommor |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea aspera Macrophylla |
| Blomfärg: | Lilablå/vit |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea aspera Macrophylla |
| Blomfärg: | Ljusvioletta till blåvioletta diskblommor med ljusrosa eller vita kantblommor |
| Blomningstid: | Augusti till September |
| Doft: | Söt, lätt och nektarrik doft |
| Bladfärg: | Mycket stora, mjukt håriga blad med matt grön yta och grov kant; yvigt växtsätt, Diskret men tydlig höstfärg i gulgrönt eller ljusgult |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftig buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Diskret men tydlig höstfärg i gulgrönt eller ljusgult, ibland med inslag av brun-gula toner i slutet av säsongen |







