Beskrivning
Produktbeskrivning:mörkgröna 3-4cm blad, vintergrön, 4-10m, sol, skugga, zon 1-5, klättrar med luftrötter.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hedera helix |
| Blomfärg: | Små, gulgröna och oansenliga |
| Blomningstid: | September till Oktober |
| Doft: | Mild, söt och något honungsaktig doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad, flikiga, svagt gulgrön höstfärg, vintergrön. |
| Höjd: | 400-1000cm |
| Bredd: | 3 – 8 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar |
| Planteringsavstånd c/c: | 2 – 6 m |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, blomning inträffar först när plantan är äldre än 10 år, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Hedera helix |
| Blomfärg: | Små, gulgröna och oansenliga |
| Blomningstid: | September – Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgrön, 3 – 4 cm stora blad |
| Höjd: | 4 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 8 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,5 – 6 m |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, blomning inträffar först när plantan är äldre än 10 år, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Hedera helix |
| Blomfärg: | Små, gulgröna och oansenliga |
| Blomningstid: | September – Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgrön, 3 – 4 cm stora blad |
| Höjd: | 4 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 8 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,5 – 6 m |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, blomning inträffar först när plantan är äldre än 10 år, klättrar med luftrötter |
| Latinskt namn: | Hedera helix |
| Blomfärg: | Små, gulgröna och oansenliga |
| Blomningstid: | September – Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgrön, 3 – 4 cm stora blad |
| Höjd: | 4 – 10 m |
| Bredd: | 3 – 8 m |
| Läge: | Sol till skugga |
| Jord: | Alla jordar |
| Planteringsavstånd c/c: | 0,5 – 6 m |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, blomning inträffar först när plantan är äldre än 10 år, klättrar med luftrötter |







