Beskrivning
Produktbeskrivning:La Torre
Hög solros med mängder av något mindre blommor i blandade färger, alltifrån ljust gult till rött, flera med ringteckning. Starka, fina plantor för rabatt och snitt.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i mars-april, ett frö/kruka. Använd näringsberikad planteringsjord. Håll sådden vid 20-25 grader, ljust och svalt efter groning. Utplanteras efter avhärdning när frostrisken är över. Kan även sås direkt på friland i maj-juni.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Helianthus annuus La Torre |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Ekologisk: | Ja |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 20 frö |







