Beskrivning
Produktbeskrivning:Sungold
Låg solros som passar utmärkt i rabatter och som avgränsning mot t ex grönsaksland. Blommorna är guldgula och helt fyllda, mycket dekorativa i vas. Toppas plantan blir den buskigare och ger 6 – 7 blommor på varje planta. Anspråkslös, men växer bättre om den får vatten och gödsel under sommaren.
Förodling:Fyll krukan med 2/3 gödslad blomjord och resten såjord. Så 1 – 2 frö/kruka i den fuktade såjorden. Ställ i rumstemperatur. Håll fuktigt. Spara 1 planta/kruka, nyp av övriga. Ställ ljust och svalare. Vattna och ge näring. Utplantera efter frost.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Helianthus annuus Sungold |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 30st |
| Räcker till: | 5 m |







