Beskrivning
Produktbeskrivning:Double Sunking
Guldgula fyllda blommor på en fint förgrenad stjälk. Fin snittblomma och ett blickfång i rabatten. Anspråkslös, men växer bättre om den får vatten och gödsel under sommaren.
Förodling:Fyll krukan med 2/3 gödslad blomjord och resten såjord. Så 1-2 frö/kruka i den fuktade såjorden. Ställ i rumstemperatur. Håll fuktigt. Spara 1 planta/kruka, nyp av övriga. Ställ ljust och svalare. Vattna och ge näring. Utplantera efter frost.
Direktsådd:Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Helianthus annuuss Double Sunking |
| Blomfärg: | Guldgul |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 170-200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 25st |
| Räcker till: | 12-15 plantor |







