Beskrivning
Produktbeskrivning:Solros ’Gold & Silver’ (Helianthus argophyllus ’Gold & Silver’) är en elegant och ovanlig solrossort med solgula, skira blommor och en mörk disk som kontrast. De välgrenande plantorna bär flera blommor på varje stjälk och pryds av silvriga, småludna blad som ger ett unikt utseende. Perfekt för att skapa vackra samplanteringar under sommaren, där den tillför både färg och textur.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Helianthus argophyllus Gold & Silver |
| Blomfärg: | Solgul |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 150cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 30 frö |







