Beskrivning
Produktbeskrivning:guldgul, svag doft, maj-sept, 30cm, sol, halvsk.A
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hemerocallis hybr. Stella d´Oro |
| Blomfärg: | Guldgul |
| Blomningstid: | Maj till September |
| Doft: | Svag doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 30 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett, upprätt |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge |
| Undviks av: | Hare |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | A |
| Övrigt: | Fin som snittblomma |
| Blomningstid: | Maj till September |
| Doft: | Svag doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 30 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Brett, upprätt |
| Lämplig till: | Invid vatten, rabatt |
| Jord: | Alla jordar, lätt fuktigt läge |
| Undviks av: | Hare |
| Planteringsavstånd c/c: | 40 cm |
| Antal / m²: | 6 st |
| Härdighet: | A |







