Beskrivning
Produktbeskrivning:Underbart väldoftande, gammaldags trädgårdsväxt. Den blommar under försommaren med violetta blommor. Mot kvällningen i ljumma sommarkvällar sprider sig vågor av en ljuv, lite orkidéliknande doft över trädgården. Växten är tvåårig men stannar gärna i trädgården eftersom den sprider sig själv. Låt den förvildas i ett hörn tillsammans med lupin, borstnejlika och andra gammaldags växter. Mycket anspråkslös och tålig växt, trivs i de flesta lägen. Blommar året efter sådd.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hesperis matronalis L. |
| Blomfärg: | Blålila |
| Blomningstid: | Juni-Augusti |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 30cm |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 650st |
| Räcker till: | 4 m |







