Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Graffiti |
| Blomfärg: | Flerfärgade koner 25cm med vita till gröna blommor som övergår i rosa med inslag av rött |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Medelgröna, avlångt äggrunda blad med sågad kant; höstfärg i gult och vinrött; unga grenar rödbruna |
| Höjd: | 100-150 cm |
| Bredd: | 100-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kompakt, tätt förgrenad och upprätt buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Tålig: | Stadstålig |







