Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Hercules |
| Blomfärg: | Stora blomkoner 35–40cm i rent vitt som senare får lätt rosa ton i spetsarna |
| Blomningstid: | Augusti till Oktober |
| Bladfärg: | Breda, mörkgröna blad med markerad tandning; höstfärg i gult och koppar; kraftigt grenverk i rödbruna nyanser |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Bredd: | 120-150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Kraftigt växande, robust och upprätt buske |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Tålig: | Stadstålig |







