Beskrivning
Produktbeskrivning:
vitlime, storblo, 1,5-2,5m, juli-sept, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Ovala, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i smörgult till rödtoner; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | 20–30cm, mycket stora och täta koner, limegröna i knopp som övergår i krämvitt och senare mjukt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna; gul höstton kan förekomma |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Bredd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög till hög, upprätt och kraftig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Ovala, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i smörgult till rödtoner; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Ovala, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i smörgult till rödtoner; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Ovala, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i smörgult till rödtoner; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Vitlime, storblommig |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Ovala, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i smörgult till rödtoner; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Limelight ® |
| Blomfärg: | Stora, täta blomkoner 30–35cm som mognar från limegrönt till ljusrosa och slutligen djupt rosa |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Ovala, friskt gröna blad med lätt glans; höstfärg i smörgult till rödtoner; grenverk ljust brunt |
| Höjd: | 150-250 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, storvuxen och bred buske |
| Jord: | Fuktighetshållande, näringsrik ler- eller mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 200 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







