Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit senare rosaröd, juni-sept, 1,5-2m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Quick Fire Fab ® |
| Blomfärg: | Blomkoner 30–35cm i vitt som snabbt skiftar till rosa och rött |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig buske |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Quick Fire Fab ® |
| Blomfärg: | Blomkoner 30–35cm i vitt som snabbt skiftar till rosa och rött |
| Blomningstid: | Juni till September |
| Bladfärg: | Breda, grovtandade gröna blad; höstfärg i rödtoner; unga grenar rödbruna |
| Höjd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig buske |
| Jord: | Fuktig, näringsrik och väldränerad mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 150 – 180 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







