Beskrivning
Produktbeskrivning:
guldgul, juli-okt, halvt vintergrön, 60-120cm, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Rikligt med klargula, stjärnformade blommor med svarta ståndarbaser |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, blågröna blad med lätt läderkaraktär; höstfärg: svagt gulgröna |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Rikligt med klargula, stjärnformade blommor med svarta ståndarbaser |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, blågröna blad med lätt läderkaraktär; höstfärg: svagt gulgröna |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Rikligt med klargula, stjärnformade blommor med svarta ståndarbaser |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, blågröna blad med lätt läderkaraktär; höstfärg: svagt gulgröna |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Rikligt med klargula, stjärnformade blommor med svarta ståndarbaser |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, blågröna blad med lätt läderkaraktär; höstfärg: svagt gulgröna |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Rikligt med klargula, stjärnformade blommor med svarta ståndarbaser |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, blågröna blad med lätt läderkaraktär; höstfärg: svagt gulgröna, Halvt vintergrön |
| Höjd: | 60-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Guldgul |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 60-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |
| Latinskt namn: | Hypericum x hidcoteense Hidcote |
| Blomfärg: | Rikligt med klargula, stjärnformade blommor med svarta ståndarbaser |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, blågröna blad med lätt läderkaraktär; höstfärg: svagt gulgröna, Halvt vintergrön |
| Höjd: | 60-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn/buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Halvt vintergrön |







