Beskrivning
Produktbeskrivning:gul, 60-120cm, juli-sept, sol, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hypericum hybr. Gemo |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 60-120 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hypericum hybr. Gemo |
| Blomfärg: | Små stjärnformade blommor i gult med mörka ståndare |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Doft: | Lätt blommog doft |
| Bladfärg: | Avlånga, läderartade blad i blågrön ton; höstfärg saknas tydlig |
| Höjd: | 60-120 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Upprätt, buskliknande perenn eller låg buske |
| Jord: | Väldränerad, lätt till måttligt näringsrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







