Beskrivning
Produktbeskrivning:
blå flata, juli-sept, höstfärg, 1-1,2m, halvskugga, zon 1-3 (4), surjord.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Bluebird |
| Blomfärg: | Blå, flata blommor |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstor, kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, rödlilabrons höstfärg |
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Bluebird |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i klarblått (pH‑beroende) med vita kantblommor |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, äggrunda blad i klargrön ton med lätt sågtandning; höstfärg i gulorange |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstor, kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, rödlilabrons höstfärg |
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Bluebird |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i klarblått (pH‑beroende) med vita kantblommor |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstor, kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, rödlilabrons höstfärg |
| Latinskt namn: | Hydrangea serrata Bluebird |
| Blomfärg: | Platta blomklasar 10–15cm i klarblått (pH‑beroende) med vita kantblommor |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Bladfärg: | Små, äggrunda blad i klargrön ton med lätt sågtandning; höstfärg i gulorange |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Halvskugga |
| Växtsätt: | Medelstor, kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, fuktighetshållande mulljord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 3 (4) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Surjord, rödlilabrons höstfärg |







