Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, till rosa till mörkrosa slutligen vinröd, doftar honung, juli-okt, 1,5m, sol, halvskugga, zon 1-5.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Vit, till rosa till mörkrosa slutligen vinröd |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med markerad sågtandning; höstfärg i rödbrunt; grenverk rödtonat |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med markerad sågtandning; höstfärg i rödbrunt; grenverk rödtonat |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med markerad sågtandning; höstfärg i rödbrunt; grenverk rödtonat |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med markerad sågtandning; höstfärg i rödbrunt; grenverk rödtonat |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Vit, till rosa till mörkrosa slutligen vinröd |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med markerad sågtandning; höstfärg i rödbrunt; grenverk rödtonat |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Wim´s Red |
| Blomfärg: | Blomklasar 30–35cm i vitt som övergår till intensivt rött |
| Blomningstid: | Juli till Oktober |
| Doft: | Doftar honung |
| Bladfärg: | Mörkgröna blad med markerad sågtandning; höstfärg i rödbrunt; grenverk rödtonat |
| Höjd: | 150 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Upprätt, kraftig och stabil buske |
| Jord: | Fuktig, väldränerad och mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 – 150 cm |
| Växtzon: | 1 – 5 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







