Beskrivning
En fantastisk aster! Denna härliga aster heter King size apricot och får underbara, pionliknande blommor i aprikosa färger.Aster trivs i sol och halvskuggiga lägen och de blommar länge om de vissna blommorna plockas bort. Du kan odla aster både i krukor och rabatter. De är utmärkta i buketter.Odling av Aster King size apricot: Så fröerna inomhus i såjord i mars-april. Omplantera i planteringsjord. Plantera ut de små plantorna med 10-15 cm avstånd när risken för nattfrost är över.Du kan klippa av toppskottet ovanför ett blad eller bladpar när plantan är cirka 10-15 cm hög för att få plantan mer förgrenad. Notera att man inte kan odla på samma plats två år i rad. Det handlar om jordtrötthet.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | Mars-April |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 60 cm |
| Plantavstånd | 20 cm |
| Radavstånd | 20 cm |
| Planteringsdjup | 0,2 cm |
| Vetenskapligt namn | Callistephus chinensis |







