Beskrivning
Produktbeskrivning:
Bronzed Beauty
Lättodlad, rikblommande ringblomma med speciell färg. Vacker att odla i rabatt och grönsaksland. Fin till snitt. Frösår sig gärna om blommorna får vissna och fröna får sitta kvar. Kronbladen är ätliga och dekorativa i sallader, drinkar mm. Trivs bäst i näringsrik, väldränerad jord. Fin snittblomma. Frösår sig villigt. Plantan kan brukas ner som gröngödsling på hösten.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Calendula officinalis Bronzed Beauty |
| Blomfärg: | Aprikos med mörka toppar |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 45cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-Juni / September-Oktober |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 56st |
| Räcker till: | 25-30 plantor |







