Beskrivning
Produktbeskrivning:
gul, hängande i klasar, doft, maj-juni, 4-6m, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Gula hängande blommor i klasar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Upprätt | Bågformad | Träd | Solitär |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Laburnum x wateri Vossii |
| Blomfärg: | Hängande klasar med gyllengula, ärtblomsliknande blommor |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, söt doft |
| Bladfärg: | Mörkgröna, trefingrade blad med glansig ovansida; höstfärg i gult till gulbrunt |
| Höjd: | 400-600 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Litet till medelstort träd med genomgående stam och bågformade grenar |
| Jord: | Väldränerad, mullrikt och kalkhaltig |
| Planteringsavstånd c/c: | 300 – 350 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







